
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 882
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88822
Ext.Price$0.88822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88822 | $0.88822 |
| 10 | $0.75582 | $7.55820 |
| 25 | $0.71585 | $17.89625 |
| 50 | $0.67800 | $33.90000 |
| 100 | $0.64215 | $64.21500 |
| 300 | $0.60668 | $182.00400 |
| 500 | $0.57318 | $286.59000 |
| 1000 | $0.54582 | $545.82000 |
| 3000 | $0.52592 | $1577.76000 |
| 5000 | $0.50675 | $2533.75000 |
